Connect with us

Ciekawostki

Jakie góry zobaczyć w Kanadzie, najpiękniejsze miejsca i widoki ?

Published

on

W Kanadzie mamy jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach i majestatycznych pasm górskich na świecie. Oto kilka z nich, które warto zobaczyć:

Góry Skaliste. Pasmo to rozciąga się na długości ponad 3000 mil od Kolumbii Brytyjskiej do Alberty i to tutaj znajdują się jedne z najwyższych szczytów w Kanadzie, w tym Mount Robson, który ma 12 972 stóp. Góry Skaliste są znane ze wspaniałych widoków, takich jak turkusowe jeziora, alpejskie łąki i lodowce.

Góry Nadbrzeżn,: Położone w Kolumbii Brytyjskiej Góry Nadbrzeżne są znane z surowego, zalesionego terenu i bogatej przyrody. W tym paśmie znajdują się jeden z najwyższych szczytów na zachodnim wybrzeżu: Mount Waddington, który ma 13 186 stóp.

Góry Laurentian, położone w Quebecu, są znane z malowniczych lasów i jezior. W tym paśmie znajduje się Mont Tremblant, popularny ośrodek narciarski, a także Mont-Sainte-Anne, popularne miejsce do uprawiania turystyki pieszej i kolarstwa górskiego.

Appalachy to pasmo rozciąga się od Nowej Fundlandii do Alabamy i obejmuje jedne z najstarszych gór na świecie. W Kanadzie Appalachy są znane z pofałdowanych wzgórz, lasów i malowniczego wybrzeża.

Elias to najwyższe pasmo w Kanadzie, z wieloma szczytami przekraczającymi 16 000 stóp, położone w północno-zachodniej części Kolumbii Brytyjskiej i południowo-wschodniej części Jukonu. Pasmo to znane jest z zachwycających lodowców i surowego, odległego terenu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ciekawostki

50-lecie Galerii Fotografii Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Published

on

W 2023 r. mija 50 lat od powstania galerii fotografii we wrocławskim Domku Romańskim (1973 r.). Przez ten czas istniały tam cztery galerie realizujące różnorodne programy wystawiennicze, takie jak: Wrocławska Galeria Fotografii (1973-1978), Foto-Medium-Art (1978-1996), Dolnośląskie Centrum Fotografii (1996-2016) i Galeria FOTO-GEN (2017-2023).

W październiku i listopadzie 2023 r. okręg Dolnośląski Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) i Galeria FOTO-GEN organizują wystawę przypominającą ważniejsze wystawy i działania fotograficzne eksponowane w tym zasłużonym dla historii fotografii miejscu. Najbardziej czytelnym był nurt fotografii elementarnej propagowany przez Jerzego Olka w Galerii Foto-Medium-Art.

ZPAF jest największą polską organizacją artystów traktujących fotografię jako środek twórczej wypowiedzi. Istnieje od 1947 r., kontynuuje tradycje Fotoklubu Polskiego, który miał w swoich szeregach najwybitniejszych artystów międzywojennej Polski. Po II wojnie światowej to oni, na czele z Janem Bułhakiem, stali się założycielami ZPAF. W związku działali najwybitniejsi polscy artyści fotograficy, m.in.: Benedykt Jerzy Dorys, Tadeusz Wański, Jan Sunderland, Edward Hartwig, Zofia Rydet, Zbigniew Dłubak, Wiesław Prażuch, Zbigniew Łagocki.

Podczas wystawy będzie możliwość obejrzeć najważniejsze tendencje kreowane od 1973 r.
w siedzibie dzisiejszej Galerii Foto-Gen zestawione z dokonaniami członków Dolnośląskiego Okręgu ZPAF. Na wystawie znajdą się również archiwalne materiały galerii oraz prace wypożyczone
z prywatnych kolekcji.

Uczestnicy wystawy:

Patrycja BASIŃSKA, Marek BUŁAJ, Andrzej DUDEK-DÜRER, Alek FIGURA, Grzegorz GAJOS, Ewa GNUS, Barbara GÓRNIAK, Zenon HARASYM, Roman HLAWACZ, Daria ILOW, Piotr KOMOROWSKI, Grzegorz KOSMALA, Krzysztof KOWALSKI, Stanisław KULAWIAK, Lila LEN, Adam LESISZ, Marek LIKSZTET, Michał PIETRZAK, Przemek PIWOWAR, Magda PODSIADŁY, Wacław ROPIECKI, Andrzej RUTYNA, Andrzej ŚLUSARCZYK, Marcin WIKTORSKI, Waldemar ZIELIŃSKI

Kurator wystawy: Alek Figura / Współpraca kuratorska i merytoryczna: Paweł Bąkowski, Michał Pietrzak, Andrzej Rutyna, Andrzej Saj, Adam Sobota

Organizatorzy:

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Dolnośląski / Prezes: Michał Pietrzak / www.zpaf.wroclaw.pl

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego / Dyrektor: Igor Wójcik / www.okis.pl

Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu / Kierownik: Paweł Bąkowski / www.fotogen.okis.pl

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 25-lecia Święta Województwa Dolnośląskiego.

Artykuł partnera

Continue Reading

Ciekawostki

Koncert Hawdalowy pt. ,,Muzyczny Świat Orientu’’ – SENTIDO we Wrocławiu 28 października br.

Published

on

Różnorodność i wyjątkowy klimat dźwięków Muzycznego Świata Orientu zespół „Sentido” prezentuje poprzez mistrzowską grę na charakterystycznych dla tej muzyki, orientalnych instrumentach perkusyjnych i strunowych w połączeniu z unikalnym brzmieniem akordeonu koncertowego oraz nietuzinkowym wokalem. W swoim repertuarze Zespół posiada utwory urozmaicone od muzyki bliskowschodniej, żydowskiej, sefardyjskiej, bałkańskiej, aż po rytmy latynoamerykańskie.

Koncert w wykonaniu Zespołu „Sentido” w składzie:

Karolina Matuszkiewicz – wokal, kemancze, suka, skrzypce.

Arad Emamgholi – daf, tombak, wokal.

Piotr Kopietz – akordeon, narracja, aranżacje, kierownictwo artystyczne. Szeroko pojęta Muzyka Orientu, w tym muzyka żydowska od lat inspiruje twórców oraz wykonawców wywodzących się z różnych stylów muzycznych, a swoim bogactwem, różnorodnością i niepowtarzalnym urokiem zjednuje sobie rzesze słuchaczy na całym świecie.

Data:

28 października 2023, godz. 19:05

Miejsce:

Synagoga pod Białym Bocianem,

ul. Włodkowica 7, Wrocław

Bilety:

W cenie 50zł normalny, 40zł ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy)

Do nabycia:

– na www.ticketmaster.pl, https://www.ticketmaster.pl/artist/koncert-hawdalowy-bilety/1004828

– na dwie godziny przed koncertem w Synagodze pod Białym Bocianem

– w Cocofli – books art cafe wine bar na ul. Pawła Włodkowica 9 we Wrocławiu

Organizator:
Fundacja „PRO ARTE 2002”

Współorganizatorzy:

Art&Business Direction
Gmina Wyznaniowa Żydowska we WrocławiuPartnerzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Samorząd Województwa Dolnośląskiego
Cocofli
Ticketmaster
Urząd Marszałkowski

Mecenat:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Miasto Wrocław
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
www.simcha.art.pl
www.proarte.org.pl
www.facebook.com/festiwalsimchaInformacje o Organizatorze:
Fundacja “PRO ARTE 2002” ul. Chorzowska 10/2, 52-023, Wrocław, Polska

Projekt wspołfinansowany z budżetu Samorządu Wojewodztwa Dolnośląskiego.

Continue Reading

Ciekawostki

„Klasyka z VERVĄ”

Published

on

W pierwszy wrześniowy weekend, dokładnie między 2 a 3 września, mieszkańcy Milicza i liczni goście mieli okazję uczestniczyć w jednym z najważniejszych wydarzeń roku – Festiwalu Karpia. To coroczne, plenerowe święto, które skupia miłośników lokalnej kuchni, dobrej muzyki oraz tradycji, stając się integralną częścią kulturalnego krajobrazu tego regionu.

Tegoroczną edycję festiwalu zaszczycili swoją obecnością dwaj wyjątkowi artyści – Patrycja Markowska i zespół LemON. Nie zabrakło również występów lokalnych talentów, takich jak Milicka Orkiestra Dęta i zespół Labirytm, którzy podkreślili lokalny charakter imprezy.

Jednym z wyjątkowych wydarzeń muzycznych była inauguracja festiwalu, czyli koncert Filharmonii Sudeckiej pt. „Melodie świata”. To spektakularne wydarzenie zostało zrealizowane w ramach programu „KLASYKA Z VERVĄ”, którego inicjatorem jest Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. „KLASYKA Z VERVĄ” ma na celu propagowanie muzyki klasycznej w najlepszym wykonaniu oraz promowanie dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska.

Głównym sponsorem programu „KLASYKA Z VERVĄ” był koncern ORLEN, a wydarzenie zostało współorganizowane przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucję Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Projekt ten został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego, co dowodzi jego istotnego znaczenia dla lokalnej społeczności.

Festiwal Karpia to także wyjątkowe święto dla najmłodszych uczestników. Organizatorzy przygotowali wesołe miasteczko oraz liczne atrakcje i animacje, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród dzieci i ich rodziców. To doskonała okazja, aby cała rodzina spędziła czas razem, czerpiąc radość z festiwalowej atmosfery.

Nie można zapomnieć o tradycyjnym jarmarku, na którym można było znaleźć szeroki wybór lokalnych produktów. Była to doskonała okazja do spróbowania i zakupu lokalnych przetworów, rękodzieła oraz innych regionalnych wyrobów, takich jak karpie. W ten sposób festiwal wspierał producentów lokalnych i promował unikalne smaki oraz wyroby Doliny Baryczy.

Festiwal Karpia w Miliczu to nie tylko wyjątkowa okazja do delektowania się lokalnymi smakołykami i muzyką, ale także czas, kiedy mieszkańcy i goście mogą celebrować dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska oraz cieszyć się wspólnie spędzonymi chwilami w sercu tego malowniczego regionu. To wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych i artystycznych tego regionu i co roku przyciąga tłumy entuzjastów.

Continue Reading

Popularne