Connect with us

Technologie

Jak szybko nauczyć się bezwzrokowego pisania na klawiaturze?

Published

on

Pisanie bezwzrokowe, to metoda pisania, która pozwala na pisanie bez patrzenia na klawiaturę. Pewnie widziałeś w filmach hakerów czy programistów, którzy klikają w klawiaturę jak szaleni, a panie w biurze rachunkowym piszą na klawiaturze jak opętane, tego da się nauczyć.

Aby szybko nauczyć się pisania bezwzrokowego, możesz wziąć pod lupę następujące kroki:

  • Zapoznaj się z układem klawiatury. Możesz to zrobić, wciskając po koleii klawisze i zapamiętując położenie liter, cyfr i symboli.
  • Ćwicz pisanie z zamkniętymi oczami lub patrząc na ekran. Pomoże Ci to rozwinąć pamięć mięśniową oraz poprawić szybkość i dokładność pisania.
  • Jeśli pragniesz zwiększyć swoje umiejętności pisania na klawiaturze maksymalnie, korzystaj z gier komputerowych lub programów, jest ich na rynku całkiem sporo, są też darmowe.
  • Upewnij się, że siedzisz prosto, a Twoje palce są prawidłowo ułożone na klawiszach w rzędzie głównym.
  • Rób przerwy i często rozciągaj dłonie i palce, aby uniknąć nadwyrężenia i zmęczenia.

Dzięki praktyce i cierpliwości możesz znacznie poprawić swoje umiejętności i zaimponować znajomym lub znaleźć lepszą pracę.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Technologie

Z czego składa się radio?

Published

on

Masz pewnie radio w domu i w samochodzie, ale czy zastanawiałeś się z czego się ono składa, jeśli tak mamy dla ciebie kilka ciekawostek.

Radio jest można powiedzieć cudem technologii, który stał się integralną częścią życia codziennego. Składa się z wielu komponentów umieszczonych w plastikowej obudowie.

Są to: antena, płytka drukowana, rezystory, kondensatory, cewki i transformatory, tranzystory, układy scalone i głośnik.

Antena jest ważną częścią radia i służy do odbierania sygnałów. Składa się z izolowanego drutu miedzianego o małej średnicy, owiniętego wokół rdzenia ferrytowego. Antena działa jako odbiornik i może odbierać sygnały z fal radiowych i przekazywać je do radia.

Płytka drukowana służy do regulacji i sterowania prądem elektrycznym oraz sygnałami wysyłanymi do i z anteny.

Rezystory, kondensatory, cewki i transformatory są używane do kontrolowania przepływu prądu i regulowania wysyłanych sygnałów. Tranzystory i układy scalone są również wykorzystywane do sterowania i wzmacniania sygnałów, a także do przetwarzania i przechowywania danych.

Wreszcie głośnik służy do wzmacniania dźwięków odbieranych przez antenę.

Dzisiejsze radia przeszły długą drogę i potrafią znacznie więcej niż tylko odbierać i nadawać sygnały. Mogą teraz korzystać z różnych formatów audio, takich jak MP3, WAV i AAC, a także posiadają takie funkcje, jak Bluetooth, radio FM i radio satelitarne. Dzięki tym wszystkim funkcjom i komponentom radia stają się coraz bardziej złożone i zapewniają nam więcej wygody i rozrywki niż kiedykolwiek wcześniej.

Image by NoName_13 from Pixabay 

Continue Reading

Technologie

Jakie są wady fotowoltaiki?

Published

on

Wszędzie fotowoltaika, sąsiedzi instalują, telemarketerzy namawiają, przedstawiciele pukkają do drzwi, ale czy to napewno się opłaca, szególnie po zmiania sposorbu rozliczenia.

Dla tych, którzy chcą obniżyć swoje rachunki za energię i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, energia słoneczna staje się nowym „muszę mieć”. Chociaż technologia ta może zaoferować właścicielom domów wiele korzyści, jest kilka poważnych wad, które należy rozważyć przed zainwestowaniem w energię słoneczną.

Pierwszą wadą jest wysoki koszt początkowy instalacji paneli fotowoltaicznych. Panele słoneczne są drogie. Wymagają dużej inwestycji z góry, aby uzyskać długoterminowe korzyści. Dodatkowo, w zależności od wielkości systemu, instalacja może być bardzo droga. Kredyty na moment pisania tego wpisu są również bardzo niekorzystnie oprocentowane.

Drugą wadą jest to, że fotowoltaika jest nieciągłym źródłem energii. Energia słoneczna jest dostępna tylko w ciągu dnia, kiedy świeci (lub nie świeci a jest jasno) słońce. Oznacza to, że jeśli polegasz na energii słonecznej to może się okazać że trzeba będzie dopłacić.

Kolejną wadą fotowoltaicznej energii słonecznej jest ilość miejsca wymagana do instalacji. Aby zebrać wystarczającą ilość energii do zasilania domu, potrzebna jest duża liczba paneli. Może to być niewykonalne dla osób z ograniczoną przestrzenią, np w bloku.

Wreszcie, dla osób, które planują przeprowadzkę, energia słoneczna nie jest idealnym rozwiązaniem. Instalacja systemu fotowoltaicznego wymaga dużej inwestycji z góry. Jest to również trwały dodatek do nieruchomości. Dlatego w przypadku przeprowadzki może być trudno odzyskać koszty instalacji.

Mimo tych wad, dla osób chcących zmniejszyć koszty energii i wpływ na środowisko, instalacja fotowoltaiczna pozostaje korzystną opcją. Przed zainwestowaniem w fotowoltaikę należy jednak rozważyć wszystkie potencjalne wady, które tu wypisałem. No i rozliczenie się zmieniło a to może mieć fatalne skutki.

Image by PublicDomainPictures from Pixabay

Continue Reading

Technologie

Jak działa myszka komuterowa

Published

on

Podstawową funkcją myszki komputerowej jest sterowanie ruchem wskaźnika w dwóch wymiarach, zwykle poprzez użycie kliknięć na przyciskach. Te działania, odwzorowane na funkcje oprogramowania, klawisze, aplikacje lub przełączniki, wybierają pliki, programy i inne obiekty w graficznym interfejsie użytkownika (GUI).

Mysz komputerowa to urządzenie wejściowe, które przekształca ruchy dłoni w równoważne sygnały elektroniczne wykorzystywane do sterowania wskaźnikiem na ekranie. Najczęściej jest podłączana do komputera osobistego za pomocą magistrali szeregowej lub USB, ale może być również podłączona do komputera bezprzewodowo za pomocą promieniowania podczerwonego lub fal radiowych.

Tradycyjnie myszy optyczne wykorzystywały diodę emitującą światło do wykrywania ruchu. Najlepiej sprawdzały się na twardych lub błyszczących podkładkach, ale późniejsze myszy optyczne niezależne od powierzchni wykorzystywały czujnik optoelektroniczny (w zasadzie maleńką kamerę wideo o niskiej rozdzielczości) do wykonywania kolejnych obrazów powierzchni, na której działa mysz.

Dane te są następnie przekształcane w informacje umożliwiające śledzenie współrzędnych X i Y myszy na powierzchni tysiące razy na sekundę. Są one interpretowane przez wewnętrzny czujnik obrazu CMOS o niskiej rozdzielczości, który jest połączony z dwoma obiektywami i źródłem oświetlenia.

Niemal powszechnie myszy komputerowe są uruchamiane za pomocą mikroprzełącznika, sztywnego, ale elastycznego paska metalu, który wygina się, aby uruchomić przełącznik. Po naciśnięciu przycisku mikroprzełącznik tymczasowo blokuje wiązkę światła, umożliwiając myszy zarejestrowanie, które kółko jest poruszane i w którym kierunku. W większości przypadków mysz reaguje na brak światła, podążając w tym kierunku.

Image by Anemone123 from Pixabay

Continue Reading

Popularne