Wszędzie fotowoltaika, sąsiedzi instalują, telemarketerzy namawiają, przedstawiciele pukkają do drzwi, ale czy to napewno się opłaca, szególnie po zmiania sposorbu rozliczenia.
Dla tych, którzy chcą obniżyć swoje rachunki za energię i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, energia słoneczna staje się nowym „muszę mieć”. Chociaż technologia ta może zaoferować właścicielom domów wiele korzyści, jest kilka poważnych wad, które należy rozważyć przed zainwestowaniem w energię słoneczną.
Pierwszą wadą jest wysoki koszt początkowy instalacji paneli fotowoltaicznych. Panele słoneczne są drogie. Wymagają dużej inwestycji z góry, aby uzyskać długoterminowe korzyści. Dodatkowo, w zależności od wielkości systemu, instalacja może być bardzo droga. Kredyty na moment pisania tego wpisu są również bardzo niekorzystnie oprocentowane.
Drugą wadą jest to, że fotowoltaika jest nieciągłym źródłem energii. Energia słoneczna jest dostępna tylko w ciągu dnia, kiedy świeci (lub nie świeci a jest jasno) słońce. Oznacza to, że jeśli polegasz na energii słonecznej to może się okazać że trzeba będzie dopłacić.
Kolejną wadą fotowoltaicznej energii słonecznej jest ilość miejsca wymagana do instalacji. Aby zebrać wystarczającą ilość energii do zasilania domu, potrzebna jest duża liczba paneli. Może to być niewykonalne dla osób z ograniczoną przestrzenią, np w bloku.
Wreszcie, dla osób, które planują przeprowadzkę, energia słoneczna nie jest idealnym rozwiązaniem. Instalacja systemu fotowoltaicznego wymaga dużej inwestycji z góry. Jest to również trwały dodatek do nieruchomości. Dlatego w przypadku przeprowadzki może być trudno odzyskać koszty instalacji.
Mimo tych wad, dla osób chcących zmniejszyć koszty energii i wpływ na środowisko, instalacja fotowoltaiczna pozostaje korzystną opcją. Przed zainwestowaniem w fotowoltaikę należy jednak rozważyć wszystkie potencjalne wady, które tu wypisałem. No i rozliczenie się zmieniło a to może mieć fatalne skutki.
Image by PublicDomainPictures from Pixabay