Technologie

Jak działa myszka komuterowa

Published

on

Podstawową funkcją myszki komputerowej jest sterowanie ruchem wskaźnika w dwóch wymiarach, zwykle poprzez użycie kliknięć na przyciskach. Te działania, odwzorowane na funkcje oprogramowania, klawisze, aplikacje lub przełączniki, wybierają pliki, programy i inne obiekty w graficznym interfejsie użytkownika (GUI).

Mysz komputerowa to urządzenie wejściowe, które przekształca ruchy dłoni w równoważne sygnały elektroniczne wykorzystywane do sterowania wskaźnikiem na ekranie. Najczęściej jest podłączana do komputera osobistego za pomocą magistrali szeregowej lub USB, ale może być również podłączona do komputera bezprzewodowo za pomocą promieniowania podczerwonego lub fal radiowych.

Tradycyjnie myszy optyczne wykorzystywały diodę emitującą światło do wykrywania ruchu. Najlepiej sprawdzały się na twardych lub błyszczących podkładkach, ale późniejsze myszy optyczne niezależne od powierzchni wykorzystywały czujnik optoelektroniczny (w zasadzie maleńką kamerę wideo o niskiej rozdzielczości) do wykonywania kolejnych obrazów powierzchni, na której działa mysz.

Dane te są następnie przekształcane w informacje umożliwiające śledzenie współrzędnych X i Y myszy na powierzchni tysiące razy na sekundę. Są one interpretowane przez wewnętrzny czujnik obrazu CMOS o niskiej rozdzielczości, który jest połączony z dwoma obiektywami i źródłem oświetlenia.

Niemal powszechnie myszy komputerowe są uruchamiane za pomocą mikroprzełącznika, sztywnego, ale elastycznego paska metalu, który wygina się, aby uruchomić przełącznik. Po naciśnięciu przycisku mikroprzełącznik tymczasowo blokuje wiązkę światła, umożliwiając myszy zarejestrowanie, które kółko jest poruszane i w którym kierunku. W większości przypadków mysz reaguje na brak światła, podążając w tym kierunku.

Image by Anemone123 from Pixabay

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Popularne

Exit mobile version